Tiit Kändler soovitab: "Rotid"

Teaduskirjanik Tiit Kändler vaatas Morgan Spurlocki ehmatavat dokumentaalfilmi „Rotid” ja leiab, et nii õudne see nüüd ka ei ole - pigem rahustav.

„Rotid on targad loomad. Nad on pugenud ka inimese legendidesse. Perestroika algul levisid ajakirjanduses lood koerasuurustest rottidest, kes Moskva metroos elasid. Rotid päästsid inglise keele, sest vallandades musta surma, hukkus enamik Londoni köögitüdrukuid, kes olid enamjaolt prantsuse peal. Tuli maalt mühaklikke inglannasid tuua.

Ameeriklaste pikk dokumentaalfilm „Rotid“ pakub usutavat pilti rottide ja inimeste kooselust eri kultuurides. New Yorgis koolitatakse rotipüüdjaid hoolikalt, nood siis öösiti rotilõkse ja aukudesse mürke sokutavad. 8,5 miljonit inimest, vähemasti sama palju rotte.

New Orleansis on moskiitode, prussakate ja näriliste uurimise keskus. Rotid püütakse puuridesse, valgekitlid uurivad neid igapidi. Lõpuks kougivad rottidest välja parasiite, suuremaid ja vähemaid. Pildike ühest India linnast näitab, kuidas rotipüüdjad võrkudega oma prügilasundite taolistelt tänavatelt rotte püüavad ja neid kaigastega tümitavad. Samas kõrval tänaval magavad ehitustöölised kirjeldavad, kui valus on roti hammustus. Mida enam on rotte, seda parem: seda enam neid kätte saad ja hommikul maha müüd.

Kambodžas läheb asi lõbusamaks. Riisikasvataja kurdab, et nii kui saak valmib, pistavad rotid selle nahka. Kuid variant on olemas: tuleb rotte puuridesse püüda. Need peavad olema elus, et Vietnami kokkuostja ära ostaks. Siis sõidab ta oma motorolleriga Vietnami ja müüb maha, lõpuks jõuavad rotid söögimajadesse. Naised uputavad need ära, vabastavad sabadest, käppadest ja nahast ning küpsetavad ära. Rotiliha on magusam kui kana ja täiesti ohutu!

Inglased nii ei arva, kuid on koolitanud karjade kaupa väikeseid terjereid, kellel lasevad maastikul (aia taga rõõmutseva publiku silme all) rotiaugud leida, sealt elanikud välja tirida ning pooleks rebida. Kui rebasejaht on keelatud, kõlbavad rotid ka.

India Rājasthāni pühakojas elab 35 000 rotti, keda söödetakse paremini kui tänavamehi. Sest inimesest saab pärast surma rott, rotist aga inimene.

Ameerika rotipüügikoolitaja arvamus: me peame neid ohjeldama, sest muidu pistavad nad meid nahka, aga jagu neist ikka ei saa, mis sest et rottide põlvnevus ja DNA reastaminegi on selge. Eriti õudne see film pole, pigem rahustab: igaühele oma. Rotti lemmikloomana filmi tootnud poeetsõdalased ehk stuudio Warrior Poets ei näidanud.”

Morgan Spurlocki film „Rotid” linastub pühapäeval, 30. aprillil kell 18 Haapsalu kultuurikeskuse suures saalis. Osta pilet siit.

HÕFFi uudiskiri

Kõige värskem festivali info

Tagasi