HÕFF avastab unustatud flaami õudusfilmipärleid

"Pimeduse tütred", stiilne vampiirifilm, peaosas Delphine Seyrig. Foto: kaader filmist

Pimedate Ööde filmifestivali populaarse Flandria fookuse jätkuna pöörab HÕFF esmakordselt Eestis pilgu ka selle Belgia hollandikeelse piirkonna rikkalikule õudusfilmitraditsioonile.

Kas te teate midagi sellistest linateostest nagu „Raevukad memmed” või „Maniakaalsed haiglaõed satuvad ekstaasi”? Ei midagi? Pole hullu. Isegi paljud flaamid ei tea. Või ei taha teada. Neli aastat tagasi, kui tuli välja festivalide lemmik, Jonas Govaertsi film „Kutsikas”, nimetas sealne ajakirjandus seda esimeseks flaami õudusfilmiks. See ajas vihale kriitik Steve De Rooveri, kes tegi vastuseks dokumentaalfilmi „Unustatud õudused”, millega Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festival oma tänavuse eriprogrammi „Fookuses: Flaami õudusfilm” ka avab.

See on rohkete filmikatkenditega illustreeritud põnev rännak ühe väikese kultuuri varjatud pärandi juurde, mille rohkem kui 40 aastasest ajaloost võib leida nii stiilseid vampiirilugusid kui judinaid tekitavaid thriller’eid, nii Peter Jacksoni varajaste tööde stiilis gore-splatter’eid kui ka kõiki hea maitse piire ületavaid B-kategooria linateoseid. Kahetsusväärsel kombel on enamik neist tuntud rohkem ookeani taga kui kodumaal.

Filmi, mis enne Haapsalut linastub veel 25. aprillil Tallinnas Kumu auditooriumis, juhatab sisse flaami õudusfilmi grand old man Harry Kümel – mees, kelle kohta on öeldud, et kui ta sündinuks USAs, võinuks temast saada Alfred Hitchcock. Just tema 1971. aastal valminud vampiirifilmist „Pimeduse tütred”, mis samuti HÕFFi kavva kuulub, algab kohaliku õudusfilmi ärkamisaeg. Tegu on siiani ühe kõige laiemalt levinud flaami linateosega, mille peategelast, lesbist vampiiri mängib nimekas Delphine Seyrig.

Loe filmide kohta lähemalt SIIT!

Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festival leiab tänavu aset 27.-29. aprillini. Festivalipassid on soodushinnaga saadaval ainult 31. märtsini. Kogu programm avalikustatakse ja üksikpiletite müük algab 6. aprillil.

„Unustatud õudused” treiler:

HÕFFi uudiskiri

Kõige värskem festivali info

Tagasi