Tappev Tartu

Tappev Tartu / Eesti, 1998
Rež: Ilmar Raag

Linastub

L
22:00

Kaks noort tartlast - baleriin Eva (Estonia teatri baleriin Eve Andre) ja üliõpilane Paul (tehnikaülikooli tudeng Juhan Kõrtsini) - leiavad end vastamisi kultuuriministeeriumi verise salaplaaniga hävitada Eestist filmikunst.

Muidugi võib vaielda, kas Ilmar Raagi debüüt, mida autor ise parema meelega oma filmograafias välja ei too, sest tegemist olla amatöörfilmiga, on ikka „Eesti halvim film”, nagu seda omal ajal reklaamiti, või on selline ebamäärane määratlus lihtlabane turundusnõks. Igatahes oli juba enne filmi ekraaniletulekut õhus mõnusat särinat ja uudishimu, milline võiks välja näha teadaolevalt Eesti esimene kung fu-film. Veel enam: ainult tuhande krooni (praeguses vääringus umbes 64 eurot) eest tehtud film. Ühtki toetuskomisjoni põhimõtteliselt ei tülitatud. Seda üheainsa mõttega: kuna „Tappev Tartu” ei ole väärtfilm, siis pole sinna mõtet ka väärt raha kulutada. See mingu ikka väärtfilmidele. Igati väärt mõte!

 

Igatahes on „Tappev Tartu” nähtus Eesti filmis, kus just väga palju ebatavalist ei sünni, ebatavaline „Tappev Tartu” aga kindlasti on. 42 inimese abiga, kellest peaaegu kõik puutusid filmindusega kokku esimest korda - peamiselt Tartu ja Tallinna üliõpilased -, valmis linateos, mis näitab Raagi julge eksperimentaatorina, kes häbenematult võttis odavfilmidelt šnitti, nagu tegi kunagi ka Tarantino. Kuna tootmisprotsessi ajal ei sõlmitud autorilepinguid, pole seda filmi hiljem kinodes ega televisioonis näidatud. Filmis mängib iseennast ja teisi Eesti filmirahvas: Jaan Ruus, Peeter Oja, Arvo Kukumägi... Seansi juhatab sisse Ilmar Raag isiklikult.

 

Helmut Jänes

Treiler

Kestus 1h 2'
Osatäitjad Eve Andre, Arvo Kukumägi, Andres Noormets
Stsenarist Ilmar Raag
Tootja Tallinnfilm produktsioon
Programm Retrofilmid
Žanr seiklus, action, kung fu

L, 28.04.

22:00 - Keldrisaal

Külaline: režissöör Ilmar Raag

Kommentaarid

HÕFFi uudiskiri

Kõige värskem festivali info

Tagasi