Varjude org

Skyggenes dal / Norra, 2017
Rež: Jonas Matzow Gulbrandsen

Linastub

L
13:30

Kuueaastane Aslak vaatab tardunult lõhki kistud lambaid. Kes küll nii teeb? Tapab lõbu pärast? Poisike ei saa rahu ja otsib kaduma läinud venna toas vastuseid. Kui Aslaki ema koju jõuab, kihutab ta poisi sealt minema. Veendunud, et vastus peitub külakest ümbritsevas sünges metsas, jääb Aslak täiskuud vaadates magama. Kui mõned päevad hiljem läheb kaduma nende koer Rapp, otsustab Aslak maksku mis maksab laande minna, et sõber päästa.

Debütant Jonas Matzow Gulbrandsen on saanud hakkama uskumatult lummava linateosega. Kaadreid, mis on 35-millimeetrist linti kasutades filmitud Norra lõunaosa mägedes ja rannikul, on ilmselt põhjust meenutada veel aastaid hiljem. Soised mäed ja vist tõesti igavesti õhus hõljuv niiskus teevad mäeahelikest ja filmis nähtavatest metsadest justkui kutsuva ja samas tundmatu võlumaa, mida omakorda portreteeritakse pea ainult naturaalsetes valgustingimustes ning kummardusena sellistele kunstnikele nagu Gustave Doré või Albrecht Dürer. Tilluke poisike ja tohutu laas. Tume vesi ja olematu silmapiir. Kas seal liikus miski?

Linateosele, milles kasutatakse vähe sõnu, on kirjutanud võrratu muusika Krzysztof Kieślowski filmide helilooja Zbigniew Preisner ning Aslakit kehastava Adam Ekeli rollisooritus on lihtsalt suurepärane. Need, kellele Maurice Sendaki „Seal, kus elavad metsakollid” jättis kustumatu mulje, ning need, kes otsivad iseäralikku muinaslugu, on see film tänavuse aasta kõige ilusam üllatus. Filmi kaasautoriks tuleb kindlasti pidada ka operaatorit ja ühtlasi lavastaja venda Mariust, kelle tööde hulka kuuluvad nii Marko Raadi „Lumekuninganna” kui ka sellised PÖFFil näidatud ja maailmas kamaluga auhindu võitnud filmid nagu „Enne lumesadu” ja „Varjupaik”.

Maria Reinup

Treiler

Kestus 1h 31'
Subtiitrid inglise
Osatäitjad Adam Ekeli, Kathrine Fagerland, Jørgen Langhelle
Stsenarist Jonas Matzow Gulbrandsen, Clement Tuffreau
Tootja Film Farms
Auhinnad ja festivalid Toronto, Glasgow
Programm Põhiprogramm
Žanr põnevik, gooti õudus

L, 28.04.

13:30 - Suur saal

Kommentaarid

HÕFFi uudiskiri

Kõige värskem festivali info

Tagasi