Pimeduses sosistaja

The Whisperer in Darkness / USA, 2011
Rež: Sean Branney

Linastub

L
15:30

20. sajandi olulisima Ameerika õudusklassiku H. P. Lovecrafti lühiromaan «Pimeduses sosistaja» (1931; eesti keeles 1996, 2017) on kirjaniku loomingus erilisel kohal, kuna seob kokku tema erinevaid Cthulhu-mütoloogia tekste ning esindab esmakordselt stiilipuhast teaduslik-fantastilist õuduskirjandust, nn kosmitsistlikku õudust. Selle põhjal tegid Sean Branney, Andrew Leman ja David Robertson 2011. aastal Hollywoodi legendaarsete õudusfilmide («Dracula», «Frankenstein», «King Kong») stiilis ekraaniteose, mis linastus edukalt festivalidel ja mille võtsid ülihästi vastu ka Lovecrafti fännid, kuna see suutis taasluua eheda 1930ndate õhustiku. Film kummutas edukalt müüdi Lovecraftist kui filmimatust autorist. Mythoscope-tehnikas üles võetud mustvalge linateos on tõeline maiuspala kõigile klassikalise perioodi õudusfilmi sõpradele.

 

«Autentse atmosfääriga meelelahutuslik film, mille tegijatel on õnnestunud ehedal kujul edasi anda Lovecrafti suurejoonelist õuduskontseptsiooni.» (Movie Metropolis)

 

“Pimeduses sosistaja” linastub HÕFFi raames eriseansina, millega soovime tutvustada 2017. aasta lõpus eesti keeles ilmunud mahukat Lovecrafti lühiproosa antoloogiat “Cthulhu kutse”. Ühtlasi on see eelsoojenduseks Lovecrafti (1890-1937) 130. sünniaastapäevale, mida tähistatakse 2020. aastal. Pärast seanssi on kõik huvilised oodatud kuulama Lovecrafti loomingu teemalist ettekannet.


H. P. Lovecraft (1890–1937) on 20. sajandi Ameerika tähtsaim ja olulisel määral kogu maailma kultuuriteadvust kujundanud õuduskirjanik. Eluajal kitsas ulmefännide ringkonnas kultusautori mainet nautinud kirjanikust on nüüdseks saanud nimi, mida teavad kõik raamatusõbrad. Tema loodud Cthulhu-mütoloogia oma veidrate jumaluste ja maaväliste olenditega, juttude õõvastavad tegevuskohad süngetest Uus-Inglismaa kolkaküladest ja allakäinud kalahaisulistest sadamalinnadest kuni Antarktika ebamaiselt kõledate ja üksildaste jääväljadeni on tänapäeval teada kõigile. Lovecrafti õpilasteks loevad end Stephen King, Neil Gaiman, Guillermo del Toro, John Carpenter ja paljud teised moodsa õuduse suurkujud.   Raul Sulbi

Treiler

Kestus 1h 43'
Osatäitjad Stephen Blackehart, Zack Gold, Autumn Wendel
Stsenarist Sean Branney, Andrew Leman
Tootja Fungi
Auhinnad ja festivalid Night Visions, Warsaw
Programm Eriseanss
Žanr õudus, põnevik, ulme

L, 28.04.

15:30 - Keldrisaal

Kommentaarid

HÕFFi uudiskiri

Kõige värskem festivali info

Tagasi