Screening Schedule

Meet the filmmaker

Fri, 27.04.

Forgotten Scares: An In-depth Look at Flemish Horror Cinema

Forgotten Scares: An In-depth Look at Flemish Horror Cinema / Belgium, 2017
Dir: Steve De Roover

17:15

Small Hall

Rock Steady Row

Rock Steady Row / USA, 2018
Dir: Trevor Stevens

19:00

Big Hall

Méliès short film competition

HÕFF / Various countries, 2018
Dir: Erinevad / Various

19:45

Small Hall

Tomorrow I'll Wake Up and Scald Myself with Tea

Zitra vstanu a oparim se cajem / Czechoslovakia, 1977
Dir: Jindřich Polák

20:00

Basement Hall

Ghost Stories

Ghost Stories / UK, 2017
Dir: Jeremy Dyson, Andy Nyman

21:45

Big Hall

Malvinator

Malvineitor / Argentina, 2017
Dir: Pablo Marini

22:00

Small Hall

Rabid Grannies

Les mémés cannibales / Belgium, France, Netherlands, 1988
Dir: Emmanuel Kervyn

22:00

Basement Hall

Top Knot Detective

Top Knot Detective / Australia, Japan, 2017
Dir: Aaron McCann, Dominic Pearce

23:45

Big Hall

The Hobbit

Сказочное путешествие мистера Бильбо Беггинса, Хоббита / Soviet Union, 1985
Dir: Vladimir Latõšev

23:45

Basement Hall

KFC

KFC / Vietnam, 2017
Dir: LÊ Bình Giang

00:00

Small Hall

Bat Pussy

Bat Pussy / USA,
Dir: Teadmata / Unknown

01:30

Basement Hall

Sat, 28.04.

Top Knot Detective

Top Knot Detective / Australia, Japan, 2017
Dir: Aaron McCann, Dominic Pearce

11:30

Big Hall

Valley of Shadows

Skyggenes dal / Norway, 2017
Dir: Jonas Matzow Gulbrandsen

13:30

Big Hall

Evil Spirit

Хара дьай / Russia, Sakha Republic, 2016
Dir: Stepan Burnašev, Jevgeni Ossipov

13:45

Small Hall

Little Nightmares

HÕFF / Various countries, 2018
Dir: Erinevad / Various

15:15

Small Hall

The Whisperer in Darkness

The Whisperer in Darkness / USA, 2011
Dir: Sean Branney

15:30

Basement Hall

Pin Cushion

Pin Cushion / UK, 2017
Dir: Deborah Haywood

15:30

Big Hall

Hagazussa – A Heathen’s Curse

Hagazussa / Austria, Germany, 2017
Dir: Lukas Feigelfeld

17:30

Big Hall

Daughters of Darkness

Daughters of Darkness / Belgium, France, Germany, 1971
Dir: Harry Kümel

17:30

Small Hall

Midday

Keskpäev / Estonia, 1981
Dir: Raivo Trass

18:30

Basement Hall

Snowflake

Schneeflöckchen / Germany, 2017
Dir: Adolfo Kolmerer, William James

19:30

Small Hall

The Little Girl Who Was Too Fond of Matches

La petite fille qui aimait trop les allumettes / Canada, 2017
Dir: Simon Lavoie

19:45

Big Hall

The Witches Cave

Подземелье ведьм / Czechoslovakia, Soviet Union, 1989
Dir: Juri Moroz

20:15

Basement Hall

Killing Tartu

Tappev Tartu / Estonia, 1998
Dir: Ilmar Raag

22:00

Basement Hall

Veronica

Verónica / Spain, 2017
Dir: Paco Plaza

22:00

Big Hall

Meatball Machine Kodoku

Kodoku: Mîtobôru mashin / Japan, 2017
Dir: Yoshihiro Nishimura

22:15

Small Hall

Macbeth

Macbeth / Estonia, 1999
Dir: Arbo Tammiksaar, Andres Maimik

23:45

Basement Hall

Rabid Grannies

Les mémés cannibales / Belgium, France, Netherlands, 1988
Dir: Emmanuel Kervyn

00:00

Small Hall

Victor Crowley

Victor Crowley / USA, 2017
Dir: Adam Green

00:00

Big Hall

Maniac Nurses Find Ecstasy

Maniac Nurses Find Ecstasy / Belgium, Hungary, USA, 1990
Dir: Léon Paul De Bruyn

01:30

Basement Hall

Sun, 29.04.

Little Nightmares

HÕFF / Various countries, 2018
Dir: Erinevad / Various

11:30

Small Hall

Cub

Welp / Belgium, 2014
Dir: Jonas Govaerts

12:00

Big Hall

Méliès short film competition

HÕFF / Various countries, 2018
Dir: Erinevad / Various

13:30

Small Hall

Caniba

Caniba / France, USA, 2017
Dir: Véréna Parave, Lucien Castaing-Taylor

15:00

Big Hall

Evil Spirit

Хара дьай / Russia, Sakha Republic, 2016
Dir: Stepan Burnašev, Jevgeni Ossipov

15:30

Small Hall

Tigers Are Not Afraid

Vuelven / Mexico, 2017
Dir: Issa López

17:00

Big Hall

Back